S koncem dubna uzavíráme halovou sezónu. Prváci již několik týdnů plavou, starší ročníky od května zahájí krátkou atletickou část výuky TVS. Jednou z oblastí, kterou v TVS plníme, jsou POHYBOVÉ TESTY. Jedná se o soubor silových, rychlostních, vytrvalostních, koordinačních či obratnostních testů.
Máme dva nové absolutní rekordmany školy, které bych zde chtěl vyzvednout. První z nich, Vojta LICHTENBERG z TM4 nejdříve dorovnal sedmadvaceti opakováními rekord v počtu shybů podhmatem na hrazdě. Na druhý pokus docílil famózních 31 opakování (shyb = přítah na hrazdě doskočné). Druhým borcem je Štěpán ZÁLEŠÁK ze třídy E3, který výrazným způsobem překonal starý rekord v přeskoku švihadla dvoj švihem (tj. jeden přeskok snožmo s dvojím protočením švihadla bez meziskoku). Nový rekord činí 66 přeskoků snožmo dvoj švihem. Oba borci jsou na titulní fotografii k článku.
Za zmínku ale stojí i ostatní nejlepší letošní výkony. Ve vytrvalém dvanácti minutovém běhu (Cooper test) uběhl nejdelší vzdálenost 3 255 m Tomáš Richter (2E), v krátkém sprintu na 4x 10 m (člunkový běh) byl nejrychlejší Míla Holub E3 v čase 8,8 sekund.
Odrazovou sílu dolních končetin testujeme skokem snožmo z místa. Nejdelšího letošního výkonu 290 cm dosáhnul Jakub Zbyň. Nadstavbou, ve které je důležitá k odrazové síle navíc koordinace, je trojskok snožný z místa. V této disciplíně zvítězil skokem dlouhým 893 cm Nick Zeman z TM4.
Mezi koordinačně aerobní testy patří tkzv. Jacíkův test (změny poloh po dobu dvou minut – leh, stoj, leh na břiše – stoj atd.). Fantastických 112 změn (pouhých 8 za absolutním rekordem školy) zvládnul Michal Šulc z TM4. Do koordinačně kondiční skupiny testů řadíme rovněž přeskok švihadla. Testujeme přeskok snožný po dobu jedné minuty resp. dvou minut. Za minutu přeskočili švihadlo nejvíc krát, konkrétně 182x dva borci, Sinkule D. z 1E a Kocourek K. z TM3. Dvouminutovka je již výrazněji kondiční záležitost. Suverénním vítězem se stal Míla Holub E3 s 325-ti přeskoky. Přeskoky dvoj švihem jsou zmíněny v úvodu.
Mezi silové testy patří bezesporu kliky na výdrž. Nejvíce jich zvládnul Matys Radek 2E, konkrétně 75. Shyby podhmatem jsou zmíněny v úvodu článku. Nejvíce „vznosů“ 25 (z visu nadhmatem dotek nohama žerdi hrazdy) zacvičili dva borci, Uhlíř D. E3 a Smetánka L. A3. Nejtrénovanější břišní svalstvo mají S. Peksa 2C a O. Flígr 2E. Za dvě minuty zvládli 97 sedů – lehů. Za jednu minutu zvládnul nejvíce tj. 61 sedů – lehů Mareš David z 2A.
To jsou nejlepší z nejlepších v jednotlivých disciplínách. Vynikajících výkonů jsme však zaznamenali daleko více. Velmi se počítá, pokud je někdo všestranný a zvládne na výbornou všechny nebo alespoň většinu disciplín.
Na druhou stranu je na škole mnoho chlapců, kteří jsou svým tělem životem „vláčeni“, než aby jim „sloužilo“ a případně dělalo radost. Pro ně by porovnání s těmi zdatnými mělo býti motivací pro případné zlepšení se, sebezdokonalení. Nikdy není pozdě začít. Samotná zdatnost vám zdraví nezaručí, ale celkovou odolnost ano. A hlavně, tělesný komfort se promítá také do celkové, tedy i psychické pohody. Staré známé „Ve zdravém a silném těle, zdravý duch“, platí dnes více, než kdy dříve. Výhodou je, že pro kondiční cvičení nepotřebujete žádný velký speciální talent. Jen je důležité dodržet zásady technické správnosti cvičení, přiměřenosti a postupnosti.
A proto sportu zdar, kondičnímu cvičení zvlášť 😊!