Rubriky
Sportovní kurzy

Sportovně turistický kurz 2. ročníků

Od neděle 19. 6. do čtvrtka 23. 6. se uskutečnil sportovně turistický kurz 2. ročníků. Kurz byl, jako každým rokem, zaměřen hlavně na cykloturistiku, částečně na turistiku pěší, na hry v přírodě,  na další sporty a hry.

Akce se zúčastnilo 89 žáků, z toho 58 na kolech. Zahájili jsme srazem u školy (neděle 11.00), rozřazením do družstev a následnou etapou do místa pobytu – na Machův mlýn.

» FOTOGALERIE

Úvodní etapa slouží kromě přesunu také k poznání kondice frekventantů a následnému „vyladění“ družstev. Pro dobrý pocit jízdy v družstvu je velmi důležitá maximální možná kondiční vyrovnanost jednotlivých členů. „Pěšáci“ měli sraz o hodinu později, aby společně naložili veškerou bagáž a poté se autobusem vypravili „po stopách“ cyklistů. Doprovodný autobus tu a tam „sezobl“ vyčerpaného cyklistu, ale musím konstatovat, že jich tentokrát nebylo mnoho. Družstva cyklistů doputovala do cíle postupně. Zbytek dne byl věnován ubytování  a odpočinku.

V pondělí byla na programu kratší vyjížďka (vycházka) a před večeří hry v přírodě. Doufám a myslím si, že jsme se docela dobře bavili. Soutěžili mezi sebou dvojice družstev, ale výsledek bojů byl až na druhém místě. Některé výkony sice byly fyzicky náročnější a ne všichni si s nimi poradili, jindy šlo zase o obratnost, postřeh, šikovnost. Hlavně nám šlo o fair play, zábavu a spolupráci v týmech. Po večeři měli žáci osobní volno. Někdo hrál karty, někdo sportoval, jiní zase spravovali svá kola atd. Večer jsme si u táboráku opekli buřtíky.

V úterý byl na programu celodenní výlet. Většina cyklo družstev si vybrala za svůj cíl hrad Křivoklát. Pro některá družstva to bylo poněkud daleko, tak si zvolila kratší výlety. Každý podle svých možností. Po návratu se otužilí jedinci koupali v místním (velmi pěkném) bazénu. Po večeři byli žáci rozděleni do tří skupin, aby postupně absolvovali tři stanoviště. Na jednom probíhala beseda o zdravé výživě a zdravém životním stylu obecně, na druhém se probírala zdravověda se zaměřením na první pomoc. Třetí stanoviště bylo oddechové, chlapci (a naše tři děvčata) si vyzkoušeli kroket a softbal.

Středa byla ve znamení závodů. Dopoledne proběhl závod v orientačním běhu hlídek (dvojic). V prostoru areálu jsme rozmístili deset kontrol, dvojice obdržely mapku a s větším či menším úspěchem absolvovali trasu. Zvítězila překvapivě dvojice Filip Leden – Kuba Vašek z 2B (pěšáci K). Následovala kratší vyjížďka před závěrečnou etapou, pěšáci si vyšlápli na nedaleký hrad Krakovec. Před večeří proběhla cyklo – kros – mini časovka (opět v areálu) a přespolní běh pěšáků na téže trati. Časovku vyhrál, opět překvapivě, borec Honza Král (2B – člen třetího družstva) o pouhou sekundu před velkým favoritem Frantou Štemberkem (2D – 1. družstvo). Po večeři byl na programu poslední závod – jízda zručnosti. Vítězem se stal Jaroslav Šlajcher (2A), který se projevil býti borcem na velocipedu nejšikovnějším . Večer proběhlo vyhlášení všech soutěží, zhodnotili jsme kurz a začalo se balit domů. Ve středu již bylo poměrně velké teplo a veškerou činností se prolínalo koupání.

Ve čtvrtek ráno jsme dobalili, proběhl závěrečný úklid chatek a tábora. Cyklisté se postupně vydali na trasu. Teplo bylo vystřídáno vedrem. Cyklisté zvládli náročné podmínky se ctí, někteří navíc se spáleninami od slunce. Pěšáci opět naložili autobus, ten cestou posbíral některé vyčerpané jezdce a postupně jsme se přes Velkou Černoc a Žatec vrátili do Chomutova. Co je nejdůležitější, až na drobné zdravotní problémy (únava, namoženiny, naraženiny, podvrtnutí kotníku), jsme se vrátili v pořádku a snad bohatší o pár zážitků. Myslím, že letos jsme byli velmi spokojeni s kuchyní, až na jednu drobnost (spíše organizačního charakteru), jsem nezaznamenal žádné připomínky. Letos jsme poprvé zvolili variantu polopenze pro cyklisty a plné penze pro pěšáky. Organizačně se nám tato varianta velmi osvědčila. Cyklisté obdrželi příspěvek na oběd z vybraných peněz, najedli se cestou. Vyhnuli jsme se tak zbytečnému spěchu a stresu, abychom všechno stihli. Spěch na kole může být i nebezpečný, sám bych mohl vyprávět.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem frekventantům za chování a přístup k činnostem, které jsme pro ně připravili. Byli „v pohodě“ a někdy jsme se s nimi i zasmáli. Chválím všechny cyklisty a zejména ty méně zdatné za statečnost. Jediné, co mě totiž mrzí je, že někteří z pěšáků se nezapojili do cykloturistiky z určité pohodlnosti a to je škoda. Jinak hodnotím kurz po všech stránkách jako velmi vydařený, snad se mnou budou účastníci souhlasit.

Velký dík směřuje ke všem kolegům, kteří se akce zúčastnili. Všichni zaslouží uznání za přístup k přípravě všech akcí, za osobní a v neposlední řadě také fyzické nasazení. Do našeho týmu patří již roky i zdravotnice Bc Lenka Šedová, která odvádí perfektní práci. Z řad učitelů se na kurzu podíleli následující kolegové: M. Koubová (ZVK), P. Zicha, R. Zichová, R. Šlégl, E. Weinfurterová, Z. Patera (cyklisté), E. Pěkná a O. Kubánková (pěšačky).

 

V Chomutov 25. 6. 2016                                                                                                                    vedoucí kurzu: J. Kouba