Rubriky
Soutěže a olympiády

Na bednu to letos nebylo

Ve čtvrtek 7.12.2017 vyrazil tým ve složení Ondra Hubálek (A3), Petr Skuthan (A3), Marek Siřište (A3), Milan Horinek (V3) a Daniel Šípek (V3) do Brna s nelehkým úkolem a to, obhájit prvenství naší školy v dalším, pořadí druhém, ročníku Junior Hackhaton. Soutěž probíhala ve stejném prostředí jako v loňském roce, v Střední škole informatiky a poštovnictví, se stejnými organizátory a v podstatě i za stejných podmínek. A právě ty podmínky se posléze ukázaly být problémem, který jde v podstatě proti základní myšlence této soutěže. V loňském roce byla předem zveřejněna témata, a očekávalo se konkrétní zadání, k čemuž ale nedošlo a týmy si musely vymyslet konkrétní řešení na vybrané téma a za 24 hodin vytvořit aplikaci. V letošním roce byl použit tentýž model a navíc byly týmy předem vyzvány, aby si přivezly potřebné HW vybavení a tím byl v podstatě popřen právě ten smysl vytvořit řešení za těch 24 hodin. Novinkou letošního ročníku bylo, že učitelé neměli být přítomni v sále se soutěžícími a byly vyhrazeny pouze jakési „konzultační časy“. Smutné je, že některé týmy toto pravidlo nerespektovaly. Náš tým samozřejmě „hrál fair play“ a téma, které si tým zvolil, bylo víc než aktuální a zajímavé. Naši studenti se snažili řešit využití dešťové vody k automatickému zavlažování městských parků. Ve snaze po maximální dokonalosti a komplexnosti řešení se pokusili do původního záměru ještě integrovat možnost využití tohoto systému v rámci prevence lokálních povodní. To se nakonec ukázalo jako příliš náročný úkol na pouhých 24 hodin a bohužel tato snaha po dokonalosti stála náš tým lepší umístění. Ale nevadí, i když se to nepovedlo tentokrát, může se zase povést třeba příští rok. Důležité bylo, že jsme se pokusili a hlavně, že si naši studenti vychutnali atmosféru takovéto akce a že zcela určitě nepropadli. A za vzornou reprezentaci naší školy jim určitě patří poděkování.

Ing Jan Hartman