Rubriky
Akce školy

LONDÝN A TECHNICKÉ ZAJÍMAVOSTI ANGLIE

Na konci září více jak padesát žáků druhých a dva žáci třetího ročníku naší školy vyrazili na poznávací zájezd do Anglie. V následujících šesti dnech je čekal náročný program, během něhož navštívili řadu zajímavých světoznámých památek, významných měst a technických zajímavostí Anglie.

První a poslední den programu byl věnován prohlídce Londýna.  Přes Tower Bridge jsme došli do Toweru a v rámci prohlídky historické pevnosti jsme mohli vidět korunovační klenoty, navštívili jsme galerii Moderního umění Tate Modern (původně stavba elektrárny) a London Transport Museum, viděli jsme divadlo Globe, projeli se na London Eye a v prohlídce Londýna  za zvuku Big Bena pokračovali od Westminsterského paláce, kolem Downing Street 10 až k Buckinghamskému paláci, abychom mohli žasnout nad tradičním průběhem výměny stráží. Stačili jsme také zajet k West Ham stadionu a podívat se na něj z vyhlídkové věže Arcelor Mittal Orbit. Součástí vyhlídkové věže byla i možnost sjet dolů nejvyšší a nejdelší tunelovou skluzavkou na světě. Celou prohlídku Londýna ukončila návštěva Chinatownu a SOHO. A třešinkou na dortu už jen byla noční plavba lodí po Temži.

Druhý den jsme si od hluku velkoměsta odpočinuli v univerzitní městě Oxford. V původním programu byla také exkurze do Mini, ale ta byla bez vysvětlení zrušena, prakticky jsme se to dozvěděli až ve chvíli, kdy jsme s autobusem stáli před továrnou. Následující den jsme navštívili Windsor, druhý největší hradní komplex, který je stále obýván královskou rodinou. Na zpáteční cestě jsme si prošli muzeum RAF, které všechny překvapilo svou rozsáhlostí a množstvím exponátů. V závěru dne jsme se vydali k The Thames Barrier, která chrání Londýn před záplavami způsobenými dmutím mořské hladiny.

Předposlední den zájezdu jsme zavítali do přístavního města Portsmouth, kde jsme se vydali do expozice historických doků. Součástí expozice je i prohlídka jedné z historických lodí, a protože pouze jedné ze čtyř, mnozí z nás dlouho přemýšleli, jestli navštívit Warrior, Victory, Mary Rose nebo HMS M.33. Druhou část tohoto dne jsme strávili v Brightonu, kde jsme se po návštěvě vyhlídkové věže i360 nejenom prošli po pláži, ale 15 statečných z nás se dokonce koupalo v moři (1. 10.!).

Program zájezdu byl více než nabitý, a abychom to všechno mohli stihnout, využívali jsme k přejezdům i místní dopravu – metro, vlak, double – decker, což pro mnohé z nás byl zážitek sám o sobě.

V neposlední řadě nemohu nezmínit ubytování. Všichni žáci byli ubytování v rodinách na předměstí Londýna. Shodou okolností se jednalo o rodiny (téměř ve všech případech) pocházejících z Jamajky. Překvapením pro nás byly nejenom malé prostory domů, ale také způsob života jejich majitelů.

A jak zájezd hodnotí sami žáci? Zde několik střípků:

„Mrzí mě, že jsme neviděli továrnu Mini, ale vynahradilo mi to muzeum RAF. Protože chci být pilot, tak jsem z toho byl unešený.“

„Překvapilo mě, že doma měli v umyvadle dva kohoutky. Jeden s teplou a jeden se studenou vodou, asi si  v polovině mytí překříží ruce…..“

„Naše máma na týden byla hodná a přívětivá, bavila se s námi, ale to jídlo a jak jezdila autem….“

„West Ham stadion byl asi nejlepší. To jsem si užil.“

„Velmi se mi líbily vyhlídkové věže, především Brighton i360, výhled byl opravdu pěkný.“

„Ve frontách na památky bylo mnohem méně lidí, než jsem čekal, avšak ceny byly vyšší, než bych si přál. Moc se mi líbila místní architektura.“

Zájezd do Londýna byl možností poznat jinou kulturu, navštívit celou řadu památek a technických zajímavostí, byl příležitostí rozšířit obzory, vyzkoušet angličtinu v praxi při komunikaci s rodilými mluvčími a prožít spoustu nového a zajímavého.

V závěru bych chtěla poděkovat především organizátorce zájezdu Mgr. Dufkové, která ve spolupráci s průvodcem Honzou z cestovní kanceláře Hoška Tour v průběhu celého zájezdu řešila celou řadu menších i větších problémů a jenom díky nim se podařilo zajistit prohlídku muzea RAF jako náhradu za Mini a návštěvu vyhlídkové věže Arcelor Mittal Orbit, z které jsme měli West Ham jako na dlani.