Rubriky
Exkurze

LIDÉ ODVEDLE

Výstava Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, kterou připravila nadace Sirius ve spolupráci s muzei, je inspirovaná příběhem Angličana Tony Gilese, který – přestože je nevidomý a téměř neslyší, cestuje rád sám po světě. Ukazuje tak na schopnosti nevidomých lidí, co všechno dokáží. A protože výstava Lidé odvedle zamířila i do Chomutova do Galerie Lurago, využili jsme této příležitosti k její návštěvě.

Žáci 1. a 2. ročníků v průběhu listopadu a prosince vyrazili na neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Vyzkoušeli si, jaké to je cestovat a přitom nevidět ani na to, jakou barvu má mé oblečení. Snažili se orientovat na nádraží bez toho, aby slyšeli. Zjistili, že cestovat veřejnou dopravou na vozíku pro tělesně postižené není nic jednoduchého, a získali spoustu informací o tom, jak vypadá každodenní život člověka s postižením. Vyzkoušeli si jízdu na handbiku a toto stanoviště jim přineslo také informace o tom, že život s postižením neznamená konec sportu. Paralympiáda a deaflympiáda jsou toho důkazem.

Naučili se správně nabídnout a poskytnout pomoc. A pokud to nevíte, mohou vám prozradit i to, co znamená červený pruh na holi pro nevidomé.

Tento mimořádný zážitkový program byl skutečně nevšedním výletem!